A szürkehályogról néhány szóban

szürkehályog
A szürkehályog fájdalommentes, fokozatos látásromlással járó betegség, a korosabb emberek látás romlásának leggyakoribb oka. A 65-75 éves kor közötti népességnek kb. fele szenved tőle, és ez a gyakoriság a 75 éven felüliek körében további közel 20 százalékkal növekszik. Az időskori cataracta az öregedés természetes velejárója, és az általa okozott látásromlás gyógyítható.

Az időskori forma mellett ismert a veleszületett cataracta gyermekeknél (mindkettő elsődleges vagy primer forma) vagy más betegség következtében kialakult (másodlagos, secunder) cataracta. Vizsgálatuk, terápiájuk gyakorlatilag a leggyakoribb időskori formával megegyező.

Az élet korai szakaszában a szemlencse puha, rugalmas, képes alakját változtatni. Az öregedési folyamat során veszít rugalmasságából és átlátszóságából. A lencse többé-kevésbé átlátszatlan állapotát nevezzük cataractának.
A betegség ugyan mutathat családi halmozódást, de az előrehaladott életkor mindenképpen hajlamosítható tényező.
Gyakrabban és fiatalabb korban fordul elő olyan egyéneknél, akik túl sok napfénynek vannak kitéve vagy szegényes az étrendjük (különös tekintettel az ún. antioxidánsok hiányára). Kialakulásában a dohányzás is jelentős szerepet játszik.
Az időskori szürkehályog kóreredete pontosan nem tisztázott. Legtöbbször csak az öregedéssel járó, a szervezet egészét érintő általános vízvesztésre vezethető vissza. Bizonyos betegségekben azonban megnő kialakulásának kockázata. Cataracta traumatica-ról akkor beszélünk, ha a szemet nagy erejű tompa ütés vagy perforációt okozó sérülés éri. Minden olyan sugárzó energia, amely a szaruhártyán áthatolva a lencsét eléri, szürkehályogot eredményezhet. Ilyen a villám vagy áramütés, infravörös sugárzás, radioaktív sugárzás, a gyógyászatban használt röntgen, rádium és lézersugárzás. Ezért gondoskodnunk kell a szem megfelelő védelméről.

Hasonló állapotot okozhatnak bizonyos kémiai anyagok (pl. naftalin) és egyes tartósan szedett gyógyszerek (pl. kortizon származékok).

Cataracta complicatanak a más szembetegségekhez (pl. a szem gyulladáshoz) társuló szürkehályogot nevezzük.

Bizonyos általános betegségek hajlamosítanak szürkehályog-képződésre.

Gyakoriságánál fogva a cukorbetegségnek van a legnagyobb jelentősége. Egyrészt a diabeteses betegeken gyakrabban alakul ki az időskori szürkehályog, mint nem cukorbeteg kortársainál, másrészt fiatal felnőtt korban – akár a cukorbaj első tüneteként – hópehelyszerű homályok jelenhetnek meg a szemlencsében, melyek soha nem mozognak, és amelyek hetek alatt totális hályoggá érnek, de korán bevezetett inzulinkezeléssel visszafejleszthetők. Az időskori szürkehályog lefolyásának időtartama egyénenként változó, sőt ugyanazon személy két szeme között is eltérő gyorsaságú lehet.


forrás: 50plusz

Megosztom!
LinkedIn